Madingo mąstymo "Įsikūnijimas"

>> 2009 m. gruodžio 30 d., trečiadienis

Tiesą sakant, nuėjau į Jameso Camerono "Įsikūnijimą" tik todėl, kad nebebuvo likę bilietų į "Šerloką Holmsą". Tačiau nepasakyčiau, kad likau nusivylęs, nors nustebintas taip pat nebuvau.

Trumpai tariant, filmo siužetas sukasi aplink priešybės "savi-svetimi" ašį. Buvęs jūrų pėstininkas Džeikas Salis (vaidina Samas Worthingtonas), nebevaldantis savo kojų, atvyksta į Pandoros planetą, kurioje gyvena Na‘vi būtybės - gal dukart už žmones didesni, uodeguoti, bet gana žavūs melsvos odos humanoidai. Dienų dienas jie klajoja po įstabaus ir nežemiško (tikrąja to žodžio prasme) grožio džiungles ir stengiasi pajusti vienį su visais gyvais padarais. Tačiau į jų pasaulį įsiveržė metalinėse mašinose sėdintys žmonės, kurie nori prisigrobti vertingų Pandoros gelmėse slypinčių mineralų.

Planetos oru atvykėliai gali kvėpuoti tik su specialiomis kaukėmis, todėl žmonių mokslininkai sukūrė žemiečių ir Na‘vi hibridą, vadinamą avataru. Šie padarai atrodo ir gali gyventi kaip na'viai, tačiau kiekvieno jų smegenis kontroliuoja avatarą valdantis žmogus. Valdyti avatarą į Pandorą atvykęs Džeikas gauna užduotį - įsiskverbti į Na'vi pasaulį, tapti vienu iš jų, o tada įkalbėti juos pasitraukti nuo jų gyvenamo medžio, po kuriuo glūdi šimtų milijardų vertės žmonių trokštamos naudingosios iškasenos. Kariui pažadėta, kad įvykdžius užduotį jam bus atlikta operacija ir jis vėl galės vaikščioti.

Tačiau valdydamas avatarą Džeikas ne tik gali vaikščioti vos tik į jį įsikūnijęs. Gyvendamas su na'viais jis supranta nuostabių dalykų, kuriuos, kaip tai ciniškai beskambėtų, mūsų laikais yra madinga suprasti. Siekdama tobulumo žmonija, bent jau Vakarų civilizacija nukeliavo racionalaus proto keliu, kurį filme įkūnija supergalingi skraidantys žmonių armijos šarvuočiai, naikinantys na'vius ir jų džiungles. Tuo tarpu na'viai pasirinko kitą - širdies kelią. Jų pasaulyje visa, kas gyva, jungia ryšys ir susilieti su gamta yra aukščiausia palaimos pakopa. Jokių gamtos  turtų nereikia plėšti, nes didžiausias turtas yra būti kartu su gamta. Reikia pastebėti, kad ta gamta iš tiesų sukurta nuostabiai - net pradėjau gailėtis, kad nežiūriu 3D varianto.

Šiaip ar taip, iš pradžių na'vių primtas kaip svetimas Džeikas ilgainiui tampa savu ir įsimyli Na'vi vado dukrą Neytiri (vaidina Zoe Saldana). Galiausiai jis pats prisipažįsta, kad Na'vi pasaulis jam atrodo tikresnis nei žmonių. Tokiu būdu ateina "savas-svetimas" schemoje visada užpogramuotas momentas, kai veikėjas turi pasirinkti, kas jis vis dėlto esąs. "Įsikūnijime" paaiškėja, kad gėris nėra žmonės, todėl Džeikas stoja na'vių pusėn. Šis lūžis atspindi visą "Įsikūnijimo" filosofiją, tačiau kartu ją ir pašiepia - blogiečiai žmonės, ieškantys naujų energijos išteklių ir griaunantys gamtos harmoniją, dabar yra toks madingas vaizdinys, kad po truputį kyla natūrali priešiškumo reakcija. Tačiau jeigu tai padės eiliniam žemiečių žiūrovui suprasti, jog teršti gamtą - negražu, tebūnie.

Daugiau nieko nepasakosiu, tik pasakysiu, kad filmo pabaiga palieka galimybę antrai ir trečiai daliai. Ar jos bus, greičiausiai priklausys nuo labai racionalios priežasties - kiek šimtų milijonų "Įsikūnijimui" pavyks uždirbti pasaulio kino teatruose.

9 komentarai (-ų):

Aurimas trečiadienis, gruodžio 30, 2009 5:31:00 popiet  

Pasakyk trumpai ir aiškiai - verta mokėti pinigus ar geriau palaukti, kol pasirodys DVD? Arba DVDrip :)

Anonimiškas trečiadienis, gruodžio 30, 2009 5:39:00 popiet  

Cameronas sakė, kad turi trilogijai visai siužetą :)
aš filmą žiūrėjau 3D, vaizdas tai nuostabus.
Siužetas tai kaip siužetas, nieko stebuklingo, bet į kiną ir ėjau kelionės į tą puikų mėnulį.

Anonimiškas trečiadienis, gruodžio 30, 2009 5:44:00 popiet  

ai, o kas juokingiausia buuvo - per spaudos apžvalgą girdėjau, kad Lenkijoj kažkoks veikėjas baisiai pasipiktino šituo filmu, nes neva juo yra propaguojama pagonybė :) ir vat dar prieš pat Kalėdas išėjo, ir šiaip visokioj spaudoj visi rašo, kad Kalėdos tai pagoniška šventė, kokie visi negeri.
Buvo labiau graudu, nei juokinga.
O amerikoniškuose internetuose daug kam atrodo, kad čia apie indėnų genocidą.

Eugenijus trečiadienis, gruodžio 30, 2009 7:59:00 popiet  

Na va ir tu apie Avatar rasai :D Matyt kazkuo visgi ispudingas filmas jei jau net 4 bloguose apie ji perskaiciau :) Reiks paziuret pasitaikius progai.

Vilma trečiadienis, gruodžio 30, 2009 10:21:00 popiet  

aš dar nepažiūrėjau ir reiks po naujų organizuotis entuziastus į 3D.
beje, sveikas sugrįžęs ir geresnių naujų metų :)

cgedas ketvirtadienis, gruodžio 31, 2009 3:34:00 popiet  

Aurimai,kadangi stipriausias filmo bruozas-efektai,siulau eit i kina. Patiks,jei megsti visokias sagas,legendas ir ekologija:)
Eugenijau,neblogas filmas,bet nezinau,ar vertas net 4 blogu demesio:)
Vilma,malonu,kad lauket:)taip pat smagiai sutik

grumlinas šeštadienis, sausio 02, 2010 7:49:00 popiet  

Niekad neinu į filmus jų rodymo pradžioje. Jei po metų dar apie jį kalba - tik tada yra prasmė žiūrėti ;)

Vilma trečiadienis, sausio 13, 2010 7:30:00 popiet  

o vakar pažiūrėjau 3D ir likau maloniai nustebinta. nepaisant šiek tiek banalokų siužeto vietų, filmas nuostabus vaizdiniais efektais. bičiulis žiūrėjo ir tą paprastą, tai jam labiau tas ir patiko. 3D šiek tiek prislopina spalvas, bet priartina skraidančius dalykus, nuo kurių karts nuo karto krūpteli arba išsigąsti strėlės šalia savo nosies :)

cgedas pirmadienis, sausio 18, 2010 7:27:00 popiet  

Bet nesuprantu, už ką pagrindiniai gaubliai...

Rašyti komentarą

  © Blogger template Digi-digi by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP