Ar pasaulis vis dar mažėja?

>> 2007 m. spalio 30 d., antradienis

Šiek tiek feministė, šiek tiek įdomi britų rašytoja Fay Weldon (norintys pamatyti, kaip ji atrodo, gali spausti čia, bet nežinau, ar aš tai siūlau) maždaug 1984 metais vienoje savo knygų samprotauja, kad iš tiesų pasaulis šiais laikais mažas yra tiems, kurie skambina telefonu, o ne tiems, kurie keliauja fiziškai. Juos nuo bet kurios pasaulio vietos (jei ten yra telefonas) skiria berods 13 skaitmenos virtinė.

Nuo tada prabėgo daugiau nei 20 metų. Ar kas nors pasikeitė?

Visų pirma, turbūt padaugėjo tų optimistų, kuriems pasaulis - tai globalus McLuhano kaimas, global village. Antra, greičiausiai sumažėjo tų reikalingų skaitmenų skaičius, bent jau iki kokių 12, bent jau mobiliuosiuose telefonuose. Trečia, ir šiuo atveju turbūt svarbiausia, komunikacijos technologijos ir jų galios taip išsiplėtė, kad vėl grįžtame prie argumento, žymimo "visų pirma".

Įsivaizduokime, kad retorikos taisyklės reikalauja tris argumentus atremti lygiai tokiu pat skaičiumi kontrargumentų. Taigi, visų pirma, nieko nesiekiant įžeisti, reikėtų pastebėti, kad, pavyzdžiui, paprastas Afrikos kaimas ir dažnas miestas kol kas yra labiau kaimas pats sau nei globaliojo dalis. Antra, jei globaliojo kaimo žmonėms užtenka stebėti vieni kitus per pravirus langus ar raktų skylutes, jų poreikius, išskyrus kai kurias teritorijas, internetas, mobilieji telefonai ir Co. tikrai gali patenkinti: pašniukštinėjęs po blogsferą gali atrasti pačių intymiausių detalių, visomis prasmėmis. Tačiau žmonės vis dar negyvena internete, nebent Second Life vergai, kuriems vis tiek dar reikia kažkaip užsidirbti sąskaitoms už internetą ir elektrą. Aišku, jie ir užsidirbti gali Second Life, bet mane gelbsti tai, kad kol kas jiems vis tiek reikia kažką užvalgyti. Na, ir trečia, (beje, tai leidžia grįžti prie pirmo ir antro) komunikacijos technologijos, nors ir ištobulėjusios, dar nepasiūlė nieko, kas išeitų už bendravimo srities (aišku, tam kliudo net ir pats jų apibrėžimas) arba už technologijas palaikančių įrenginių ribų (Web 2.0, trumpai tariant, tėra kompiuterio programinė įranga internete).

Kokias iš to galima daryti išvadas, panagrinėsiu ateityje. O kaip manote Jūs?

0 komentarai (-ų):

Rašyti komentarą

  © Blogger template Digi-digi by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP